eskişehir unlu mamüller simit fırını espak aytaç
Telefon: 0 (222) 323 12 88
Ana Sayfa İletişim
Kurumsal Ürünlerimiz
 
Açma
Ay Çöreği
Haşhaşlı
Haşhaşlı Tava
Kandil Simidi
Karaköy
Kıymalı Peynirli Börek
Kurabiye
Mercimekli
Patatesli
Peynirli Karaköy
Poğaçalar
Simitler
Susamlı
 
 

         


SİMİT

Simit olmadan asla!

Herkesin bir tutkusu var, bizimki simit. Simitsiz bir hayatı düşünmeyi bile kabul edemeyiz. Herkes çok seviyor.

Bugün size her şeyi ile bir Türk mucizesi olan simitten söz etmek istiyorum. Nasıl pişirilir, nasıl ‘gevrek’ olur, İzmir ile İstanbul simidi arasındaki fark nedir vb. şeylerden...

Eğer Atkins rejimi yapıyorsanız ve saat de tam öğle zamanıysa, en son yapmanız gereken şey bir simitçi fırınına gitmek olmalı. Rahmetli Dr. Atkins karbonhidratları çok sınırlayan bir rejim geliştirmiş olduğu için. Daha henüz fırından çıkmış dumanı tüten simidi önümüze uzatınca buna dayanamayız. O ne tanrısal bir lezzet öyle.

Çok çok eski yıllar simit fırınları göçmen işçilere sıcak yatacak yer verdiğinden, simit satıcılığı bu yoksul göçmenler için en cazip işlerin başında geliyormuş. İstanbul’da başını sokabilecek sıcak bir damdan daha iyi ne olabilir ki! Ve böylelikle, bugünün İstanbul’unun yeni nesil simit teşebbüslerinin nüveleri o yıllarda atılmış. Simitçilerin bağlı bulunduğu Un-iş Esnaf ve Sanatkarlar Derneği’nin bilgilerine göre bugün İstanbul’da 286 tane simit fırını var. Bu fırınların sahiplerinin de yüzde 85’i Tokatlı. Tokatlılar sektörü 1960 yılından bu yana ele geçirmişler. 1950-60 yılları arasında Kastamonulular hakimmiş. Daha önceki dönemde ise Rumlar. Ama simidin icadı Kanuni ile veziri Şemsi Paşa’yla birlikte anılıyor. Sarayda 500, sokakta 350 yıllık bir geçmişi var.

SİMİDİN ÖZÜ: PEKMEZLEME

 İstanbul’un en güzel simitlerini üreten yerlerin  Aralarındaki en temel fark ise kullandıkları pekmezde. Pekmez, geleneksel Türk simitinin en önemli, en belirleyici unsuru. Zira simitin üzerindeki rengi ve o hafif karamelimsi lezzeti veren şey pekmez.

ASIL SİMİT SOKAK SİMİDİ

Burada sözünü ettiğimiz simit, geleneksel ‘sokak’ simidi. Geleneksel simit sokakta seyyar satıcılar tarafından satılan simittir ve gerçek simit budur. Nokta. Bu simitlerin yapılış tekniği ise diğerlerinden farklıdır. Simit yapmak için öncelikle un, su, yaş maya ve tuz ile büyükçe miktarda bir hamuru yoğurup mayalanmak için dinlenmeye bırakmanız gerekiyor. Bu, sıcak fırın ortamında bir saati geçmeyen bir sürede oluyor. Ardından simit ustası, mayalanmış olan hamurdan iki parça koparıp elleriyle yuvarlayarak iki uzunca şerit elde ediyor. Bu şeritlere ‘fitil’ adı veriliyor. Sonra bu iki fitil birbirlerine örülüp halka haline getiriliyor ve iki ucu elle bastırılarak birleştiriliyor. Buna ‘bağlamak’ adı veriliyor.

Pekmezleme bu işlemlerden sonra geliyor. Pekmezleme işlemi İstanbul’da ‘soğuk’ olarak, Ankara, İzmir, Bursa ve ESKİŞEHİR pek çok diğer yörede ise genelde ‘sıcak’ olarak yapılıyor. Sıcak pekmezlemenin özelliği şu: Pekmez ve su yaklaşık bire bir oranında karıştırılıp bir kap içinde kaynatılıyor. Halka haline getirilip bağlanmış olan simitler önce bu kaynar pekmezli su içinde bir müddet ön pişirmeye tabi tutuluyor ve hemen ardından susama bulanıp fırına sürülüyorlar. Fırın ısısı 325-350°C arasında olmak zorunda. Bu ısıdaki bir fırında kahverengi olana dek pişiriliyorlar. Soğuk pekmezleme yönteminde ise ön pişirme yapılmıyor. Yine genelde bire bir oranında su ve pekmez karışımı olan soğuk sıvıya, bağlanmış olan simidler batırılıp çıkartılıyor ve ardından susamlanıp tavaya diziliyor. Tavada kısa bir süre dinlenip tekrar kabarmaları için bekleniyor, bu sürenin sonunda da tam halka şekli verilerek yine aynı ısıdaki fırına sürülüyorlar. Bu simitler haliyle daha fazla kabarıyorlar.

PEKMEZDEN PEKMEZE FARK VAR

İki tür pekmez kullanılıyor. Birincisinde bildiğimiz doğal pekmez su ile karıştırılıyor. ikincisinde ki Zira burada toz şekeri yakarak karamelize ediyorlar ve ardından içine su katıp batırma sıvısını elde ediyorlar. Karamel tadı çok daha güzel olacağından, bu yöntemle yapılan simitler tüketici tarafından haliyle daha fazla beğeniliyor. Ama onlarca yıldır uygulanan bu yöntemin sağlık açısından sakıncaları da olabiliyor.


İki farklı pekmezleme yöntemi arasındaki temel farkı şudur . ‘Sıcak pekmezleme çok daha lezzetli olur’ ‘Sebebi ise bu yöntemde Maillard reaksiyonlarının çok daha fazla olması.’

İyi simidin özellikleri ise ‘Ustalık işidir.’ Yani iyi usta simidin hangi aşamada tam mayalandığına, hangi aşamada fırına atılması gerektiğine karar verecek deneyimdeki kişidir. Bu önemli, zira iyi bir simidin en önemli özelliği ‘gevrek’ olması. Zaten bizim İzmir’de simide ‘gevrek’ denmesinin sebebi de muhtemelen bu. Simidin gevrek olması içinse, mayalı hamurun direncinin öyle bir noktada olması gerekir ki, fırında pişerken içinden çıkan buharla hamur ‘çatlasın’ ve böylelikle haşlanma etkisinden kurtulsun. Bu farkı siz de anlayabilirsiniz. İki simit alın, birisi belli yerlerinden çatlayıp açılmış olsun, diğeri ise pürüzsüz ve çatlaksız. Elinizle yoklayın, çatlaklı olanın daha gevrek, yani çıtır, diğerinin ise daha yumuşak olduğunu hissedersiniz. Yani simit alırken çatlaklı olanı ve rengi hafif kahverengileşmiş olanı seçmelisiniz.Yapılış: 2 sokak simitini, 4 mm. kalınlığında halkalar şeklinde bıçakla doğrayın. Bir tepsiye dizerek 150 C derecede ısıtılmış fırında kahverengi oluncaya dek kıtırlaştırın. Dilerseniz fırından çıktıktan sonra iki diş dövülmüş sarımsakla çırpılmış 4 çorba kaşığı sızma zeytinyağını bir fırça ile simitlerin üzerine sürün. Ya da sadece ikiye kestiğiniz sarımsağı doğrudan her bir simit diliminin üzerine sürterek sürün. Çorbaların üzerinde servis edin.

  
 
 
SİMİT


eskişehir
 
Anasayfa
İletişim
Genel İçerik Sayfaları

Ruhsatlarımız  
Gerekli Bilgiler  
Soru Sor  
Kampanya & Duyuru  
Hizmetlerimiz

Perakende Satış  
Toptan Satış  
Düğün Salonları  
Referanslarımız  
 
 
Espak Aytaç Unlu Mamüller ve Simit Fırını